середа, 10 жовтня 2018 р.

Урок № 6.      9 клас   
Тема уроку. Розвиток кормової бази тваринництва.  Структура та розміщення  тваринництва. Зональна спеціалізація сільського господарства України. Гірські та приміські сільськогосподарські райони. Сільське господарство у своєму регіоні.
Мета уроку: охарактеризувати галузеву структуру тваринництва, його кормову базу; удосконалювати навички аналізу статистичних даних щодо сільськогосподарського виробництва; виховувати організованість, ділові якості, повагу до думки інших
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнаннята матеріали : фізична карта світу, атласи, підручник, довідкова інформація.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
 II. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
 Що таке земельні ресурси?  Які ознаки характеризують чорноземи?   Яку сільськогосподарську сировину використовує харчова промисловість?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Тваринництво — друга після рослинництва галузь сільського господарства.  Основні його галузі — скотарство (розведення великої рогатої худоби), свинарство, вівчарство, птахівництво (мал.). До тваринництва також належать рибництво, бджільництво, шовківництво. Загалом завдання тваринництва полягають у виробництві високоякісних продуктів харчування (м'яса, молока, масла, сиру, яєць, риби, меду) та цінної сировини для харчової та легкої промисловості (м'яса, шкіри, вовни, хутрової сировини, воску, пуху тощо).
 
Мал.. Структура тваринництва
Скотарство — одна з найважливіших галузей тваринництва. Воно поширене на всій території України (поголів'я великої рогатої худоби станом на 01.12. 2016 року становило 3,94 млн голів).
Найбільше великої рогатої худоби в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь — у Карпатах, лісостепу і на Поліссі, найменше — у степу.
Скотарство дає найбільший обсяг тваринницької продукції — молока і м'яса. За співвідношенням виробленої продукції розрізняють кілька напрямів скотарства: молочне, м'ясне, м'ясо-молочне та молочно-м'ясне
Друга за значенням галузь тваринництва — свинарство Найрозвинутіше воно в степу та лісостепу, де є багато концентрованих кормів.  Поголів'я свиней -- 7,14 млн голів. Вівчарство поширене, головним чином, у степу, особливо південному, та Карпатах - поголів'я  овець та кіз –1,46 млн голів.  Птахівництво розвинуте в усіх регіонах. Розводять гусей, качок, курей, індиків. Найбільшу увагу приділяють збільшенню поголів'я курей для отримання м'яса і яєць. Створено великі спеціалізовані птахофабрики поблизу великих міст, промислових та рекреаційних центрів. Поголівя птиці –213,2 млн голів.( Дані наведенона 01.12.2016р.  без урахування тимчасово окупованої території Криму та зони військових дій на сході України).
(http://economics.unian.ua/agro/1674591-v-ukrajini-skorotilosya-pogolivya-velikoji-rogatoji-hudobi.html)
У гірських районах Карпат та Криму провідною галуззю спе­ціалізації є тваринництво, зокрема розведення овець і великої рогатої худоби м’ясо-молочного напряму.
Розвиток тваринництва залежить від рослинництва, насамперед від кормовиробництва. 
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
Мал. Склад кормової бази тваринництва.
         Кормовими культурами засіяно близько 16 % орних земель. Із них половину займають однорічні та багаторічні трави, близько 25% - кукурудза на силос і зелений корм, а решта припадає на кормові коренеплоди і кормові баштанні культури.
ІV. Закріплення нових знань,  умінь та  навичок
Прийом «Творча лабораторія» 
Робота з атласом.  Використовуючи карти атласу, порівняйти розвиток тваринництва у двох областях України              ( Хмельниччина та будь-яка інша на вибір)
Слово вчителя . (Короткий запис в робочий зошит). Станом на 1 лютого 2017 року по всіх категоріях господарств Хмельниччини утримується 232,9 тис. голів великої рогатої худоби, з них 135,6 тис. голів корів,  329,2 тис. голів свиней, 27,4 тис. голів овець і кіз, 9330,9 тис. голів птиці. (http://www.km.ukrstat.gov.ua/ukr/index.htm) Тваринництво в області базується на польовому кормовиробництві, природних пасовищах, відходах харчової промисловості, виробництві комбікормів Найважливішими галузями є м'ясо-молочне скотарство і свинарство. Розвинуті також птахівництво, вівчарство, кролівництво, бджільництво, рибальство.
Прийом «Дерево рішень»
1. Що становить кормову базу тваринництва?
2. Які особливості виробничого процесу в тваринництві?
3. Яка географія і значення окремих галузей тваринництва?
  V. Домашнє завдання

 Прочитати відповідний параграф у підручнику.
Урок № 5.   9 клас 
Тема уроку. Сільське господарство України. Структура сільськогосподарських угідь в Україні. Розміщення в Україні виробництва зернових і технічних культур, картоплярства, овочівництва, баштанництва, виноградарства.
Мета уроку: вчити учнів визначати природно – географічні фактори розвитку сільського господарства, особливості сільськогосподарського виробництва та його галузеву структуру; дати поняття «сільськогосподарські угіддя та їх структура»; вчити виявляти взаємозв’язки сільського господарства з іншими галузями; продовжити роботу над формуванням вмінь опрацьовувати різні джерела географічних знань;  розвивати просторове, логічне мислення,вчити аналізувати, робити висновки та висловлювати свої думки; виховувати позитивність мислення, патріотичні почуття, громадянську позицію, любов до землі, до праці на землі .
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнаннята матеріали : фізична карта світу, атласи, підручник, довідкова інформація.
Поняття та терміни: сільськогосподарські угіддя 
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
 II. Актуалізація опорних знань
Прийом «Бліц-опитування»
 Що таке ґрунт?  Головна властивість ґрунту? Які ознаки характеризують чорноземи?   Які ви знаєте типи ґрунтів?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Загальна земельна територія України становить 60,36 млн га. Серед усіх земельних угідь найбільшу господарську цінність мають сільськогосподарські угіддя, площа яких становить  41,83 млн га, або 69,4  % усієї території країни..Сюди включено ріллю, багаторічні культурні насадження, залежі і перелоги, сінокоси і пасовищ. Земельні ресурси України характеризуються високими біопродуктивними властивостями. За допомогою досліджень ґрунтового шару встановлено, що середній вміст гумусу в ріллі становив 3,2 % (124,8 т на 1 га). За оцінками  вчених, при оптимальній структурі землекористування, відповідному рівні землеробства держава здатна  прогодувати 300— 320 млн.  осіб.
Процентне відношення окремих видів сільськогосподарських угідь до їх загальної площі визначає структуру сільськогосподарських  угідь.  Найінтенсивніше використовуються рілля і багаторічні культурні насадження
 Сільськогосподарські угіддя — землі, що використовуються в сільськогосподарському виробництві.
Угіддя  розрізняються за природними особливостями і призначенням.
До основних категорій відносятся:
·         рілля — землі, що систематично оброблюються і використовуються для посіву різноманітних сільськогосподарських культур;
·         багаторічні насадження (сади, виноградники);
·         перелоги (рілля, необроблювані тривалий час землі);
·         сіножаті і пасовища (луки, що використовуються для сіножаті і випасу сільськогосподарських тварин)
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
Велика частка ріллі території України пояснюється перш за все високою родю­чістю ґрунтів. За цим показником Україна займає одне з перших місць в світі.
 ІV. Закріплення нових знань,  умінь та  навичок
Прийом «Творча лабораторія» 
Робота з діаграмою
Робота з схемою
Схема. АПК
Розповідь вчителя. Україна має всі умови для розвитку сільського господарства, але вони диференційовані за природними зонами. Кожна зона має власні особливості у структурі земельних ресурсів, сільськогосподарських та лісових угідь.
Хмельницька обл. має 1568,4 тис. га сільськогосподарських угідь, з них 1254,8 тис. га ріллі, 41,0 тис. га багаторічних насаджень, 134,6 тис. га сіножатей, 136,7 тис. га пасовищ. Земельні ресурси області по площі ріллі складають більше 4% загальнодержавного показника.
Робота з атласом.
Аналіз карт виробництва зернових і технічних культур, картоплярства, овочівництва, баштанництва, виноградарства.
Вчитель. Зернове господарство спеціалізується на вирощуванні продовольчих хлібних культур - пшениці й жита; продовольчих круп'яних - гречки, проса, рису; фуражних (що використовуються як корм для тварин) - ячменю та вівса, кукурудзи; зернобобових - гороху, квасолі тощо.
Технічними називаються культури, які переважно є сировиною для харчової та легкої промисловості. За значенням їх поділяють на волокнисті - льон-довгунець, коноплі; цукроноси - цукрові буряки; олійні - соняшник, льон-кудряш, соя, ріпак; ефіроолійні - троянда, кмин, м'ята тощо; лікарські - валеріана, горицвіт та ін. Картоплю часто називають другим хлібом. Частка її у загальній посівній площі становить близько 6%. Третина посівних площ картоплі зосереджена на Поліссі, близько половини - у Лісостепу. Також її вирощують в Прикарпатті. Найвищі врожаї картоплі збирають на Поліссі, оскільки тут достатня кількість вологи, супіщані ґрунти з добрим доступом повітря Найпоширенішими овочевими культурами на Україні є білокачанна капуста, помідори, огірки, цибуля, столові буряки, морква тощо. Баштанні рослини є різновидністю овочевих культур, до них відносяться кавуни, дині, гарбузи Баштанні культури (кавуни, дині) вирощують у південних районах Степу (Херсонська, Миколаївська, Одеська області).
Найрозвинутіший район товарного садівництва - Правобережжя Лісостепу, особливоПридністров'я, а також Закарпаття і Крим.
Ягідники розмішуються, в основному, на Поліссі та в Лісостепу, де вирощують полуницю, смородину, у Степу - посухостійку малину. Основні площі виноградників зосереджені у  південній і центральній частині Степу, передгір'ях Криму і Закарпаття
  V. Домашнє завдання
 Прочитати відповідний параграф у підручнику.

Додаток до уроку.
Загальна площа земель в Україні становить 60,4 млн гектарів. З них 70% – 42,4 млн га  землі сільськогосподарського призначення, з яких щорічно обробляється понад 32 млн гектарів. Для порівняння, у Польщі під сільгоспвиробництво задіяні вдвічі менші площі – 14 млн га, в Німеччині – 12 млн га, у Румунії – 9 млн га. Кількість чорноземів в Україні є найбільшою в світі і складє 28 млн.га




Урок № 4   9 клас
Тема уроку. Сільське господарство, його значення в сучасному світі.  Аграрні відносини. Складники сільського господарства. Роль природних чинників (земельних та агрокліматичних ресурсів) у розвитку й розміщенні аграрного виробництва. Землезабезпеченість.
Мета уроку: охарактеризувати значення сільського господарства та особливості його розвитку у сучасному світі, сформувати поняття «аграрні відносини» та розглянути основні форми аграрних відносин; визначити галузевий склад та міжгалузеві зв’язки сільського господарства; розвивати вміння характеризувати найбільші сільськогосподарські райони, використовуючи карти атласу та інші джерела географічних знань; виховувати повагу і любов до праці людей.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит , наочність, атлас
Терміни і поняття: сільське господарство, землезабезпеченість

Хід уроку
І. Організаційний момент
Прийом «Коло успіху»
Для створення позитивного настрою учні продовжують речення: «Я успішний, тому що…»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Інтелектуальна розминка»
Що ж таке «сільське господарство». Пригадайте структуру сільського господарства. Схематично відобразіть на дошці (за бажанням).  Що є засобом та предметом праці в сільському господарстві?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
 Розповідь учителя
У всіх народів світу з давніх-давен розвинена величезна повага до землі. «Земля-матінка», «земля-годувальниця» — так її називали наші предки. Землеробство — найдавніше заняття людини
 С/г - це галузь виробничої сфери, яка займається вирощуванням сільськогосподарських культур і розведенням тварин для забезпечення населення продуктами харчування, а промисловісті - сировиною.
Промисловість є провідною галуззю матеріального виробництва у сучасному світі, але поряд із нею залишається найдавніша сфера діяльності людства — сільське господарство.
 Прийом «Проблемне питання»
Чи зможе ця галузь виконати своє головне завдання – прогодувати багатомільярдне  населення? 
Які  головні чинники  визначають розвиток сільського господарства світу?
Відповіді на ці запитання ми дізнаєтесь сьогодні на уроці.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
Прийом «Пригадай»   Як виникають відносини?(Відповіді учнів).
Основним соціально-економічним чинником сільськогосподар­ського виробництва є аграрні відносини, що залежать від способу виробництва, форми земельної власності, характеру землекористу­вання.
Сільське господарство є частиною агропромислового комплексу. До нього відносять три сфери. Одна з них - це промисловість, що виробляє засоби виробництва для сільського господарства. Друга сфера охоплює власне сільськогосподарське виробництво. І третя сфера представлена галузями, які зайняті транспортуванням, переробкою і збутом сільськогосподарської сировини і продукції. У світовому господарстві таку агропромислову інтеграцію називають агробізнесом, або агровиробничою сферою.
На розвиток агробізнесу активно впливають соціально-економічні чинники - аграрні відносини на селі, форми земельної власності, характер землекористування, рівень розвитку агрокультури та ін. Співвідношення рослинництва і тваринництва у країнах різних регіонів світу залежить від багатьох чинників: природних умов, земельних ресурсів, рівня економічного розвитку, етнічних та релігійних особливостей. . Так, наприклад, іслам забороняє вживання свинини, а індуїзм - убивати корів. Так само вкрай рідко вбивають велику рогату худобу деякі африканські народи.
Загалом, рослинництво переважає у більшості країн, що розвиваються. Виняток становлять країни тропічних пустель, де надзвичайно мала площа орних земель, а також південноамериканської пампи (Аргентина, Уругвай), де розвивається високотоварне тваринництво. Натомість в економічно розвинутих країнах перевага надається тваринництву.
Важливим народногосподарським показником є землезабезпеченість. Його визначають як відношення площі відповідних угідь до наявного населення країни (області, району, підприємства).
ІV. Закріплення  знань , умінь та навичок
Бесіда + робота з картою. Основою сільськогосподарського виробництва є земельні ресурси. Вирішальну роль для країн відіграють кількість і якість сільськогосподарських угідь. Найбільші їх площі зосереджено в Азії та Північній Америці, а найбільш розораною є Європа. До десятки країн, які мають найбільші площі орних земель, належать: США, Індія, Китай, Росія, Бразилія, Австралія, Канада, Україна, Нігерія, Казахстан . Форми і способи використання людством сільськогосподарських земель дуже різноманітні і залежать від характеру аграрних відносин, рівня розвитку продуктивних сил, специфіки місцевих природних умов.
               Прийом «Географічний практикум»
Задача. Розрахувати  яка землезабезпеченість  на одного мешканця в Україні( знаючи яка чисельніть населення України (області)  і яка площа  України(області)).( Чисельність наявного населення України (без урахування тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частині зони проведення АТО на Донбасі) за станом на 1 січня 2017 року склала 42 млн 584,5 тис. осіб).
Прийом «Роблю висновки»
Співвідношення двох головних галузей сільського господарства - рослинництва і тваринництва - залежить від цілого ряду чинників. Перш за все напрямок господарства визначають природні умови, які можуть накладати суттєві обмеження на певні види сільськогосподарських виробництв, сприяючи водночас розвитку інших. Велика роль також належить рівню індустріалізації країни, що може забезпечити високомеханізоване господарство
Учні підбивають підсумки . Самооцінювання учнів. Виставлення вчителем оцінок.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.


Контрольна робота з теми: „ Австралія і  Південна Америка ”. 7 клас   
І варіант
І рівень (6 х 0,5 бали = 3 бали).
Виберіть тільки одну правильну відповідь:
1. Координати, які має будь-яка з точок Австралії:
 а) північну широту та східну довготу; б) північну широту та західну довготу; в) південну широту та західну довготу;
 г) південну широту та східну довготу.
2.  Європейці, хто першим відкрив материк Австралія:
а) іспанці;   б) греки;   в) голландці;    г) англійці.

3.  Виберіть варіант, де правильно вказані об'єкти, що стосуються материка Південна Америка:
А - Маракайбо, сельва, нанду
Б - гуанако, Ігуасу, кріки
В - тигри, льянос, Анхель
Г - ваді, Амазонка, пампа
4. Ендемічних видів в Австралії більш за все серед…
а) тварин; б) рослин; в) мінералів;г) форм рельєфу
5.  Тварини, зображені на ілюстраціях, характерні для природної зони Пд.Америки:
а) вологих екваторіальних лісів;   б) саван і рідколісь;   в) пампи;    г) парамос                                                         
6. Тимчасові водотоки в Австралії називають:
а)
скреби;  б) ваді;  в) кріки; г) меандри.
ІІ рівень (3 х 1 бал = 3 бали).
7. Назвіть паралель, що перетинає Австралію майже посередині
8. Назвіть дослідника Америки якого назвали «другим Колумбом», а значення його відкриттів оцінюють як «друге відкриття Америки
9. Закінчіть речення.
Нащадки від змішаних шлюбів європейців і індіанців називаються-…
ІІІ рівень (2 х 1,5 бали = 3 бали).
10. Установіть відповідність між назвами річок та їх характеристиками.
1 – Амазонка; 2 – Парана ; 3 – Оріноко;  4 - Парагвай
А - бере початок у центральній частині материка, протікає через Анди та впадає у внутрішнє море Тихого океану
Б - бере початок на південному заході Гвіанського плоскогір'я, протікає територіями Венесуели й Колумбії
В - бере початок на південній окраїні Бразильського плоскогір"я й перетинає кілька кліматичних поясів, тому для її режиму характерні підняття й обміління протягом року
Г - оскільки у правих приток цієї річки повінь відбувається в жовтні-березні, а в лівих - у квітні-жовтні, то річка повновода протягом усього року
Д - протікає територіями Бразилії й Парагваю, впадає в річку Парани
11. Знайдіть відповідність між географічними об’єктами  Південної Америки та їхньою характеристикою:
1 – Аконкагуа ; 2 – Амазонська; 3 – Анди ; 4 - Гвіанське
А - Одна з найвищих гірських систем світу, що поступається лише гірським системам Азії
Б - Низовина, що утворилася у басейні найбільшої річки у світі за об’ємом басейну
В - Найвища вершина Південної Америки
Г - Протока, яка названа в честь людини, що першою обігнула земну кулю
Д - Плоскогір’я, що утворене давніми кристалічними породами


ІV рівень (1 х 3 бали = 3 бали)
1. Поясніть, причини утворення сухих річищ в Австралії.
2. Поясніть, чому Амазонка повноводна протягом всього року?
3. Поясніть, чому сучасне населення материка Південна Америка складається з представників усіх рас крім австралоїдної
 
ІІ варіант
І рівень (6 х 0,5 бали = 3 бали).
Виберіть тільки одну правильну відповідь:
1.  На материку Австралія виверження вулканів...
а) відбуваються;  б) не відбуваються; в) відбуваються періодично;  г) дуже рідко відбуваються
2. Найбільша за площею рівнина світу:
а) Амазонська низовина;             б) Бразильське плоскогір'я;
в) Ґвіанське плоскогір'я;             г) Ла-платська низовина.
3. Північні береги материка Пд.Америка омиває море:
  а)Аравійське;  б) Карибське;  в) Чорне;    г) Південне
4 . Найбільшу площу на материкуАвстралія займає природна зона:
а) савани і рідколісся; б) пустелі і ніпівпустелі;
в) вологі та субекваторіальні ліси; г) вічнозелені твердолисті ліси і чагарники
5. Позначте назву мису, виділеного на картосхемі:
  а) Кабу-Бранку;                          б) Фроуерд;
  в) Галлінас;                                 г) Паріньяс.
6.  Яка країна найбільша на материку:
   а) Бразилія;   б) Перу;   в) Гвіана;   г) Аргентина

ІІ рівень (3 х 1 бал = 3 бали).
7. Виберіть декілька правільних відповідей . Які корисні копалини розміщені на Гвіанському плоскогір’ї:
а) кам’яне вугілля;   б) алмази;    в) золото;   г) алюмінієві руди;       д) сірка;  е) олов’яні руди;   є) нафта            
8. Вставте пропущені слова. Береги Австралії омивають води… океанів: з заходу і півдня - ..., з сходу і півдня - ...
9. Закінчіть речення.
Парамос — це ……………………….
ІІІ рівень (2 х 1,5 бали = 3 бали).
10.  Установіть відповідність між назвами кліматичних поясів Австралії та їх характеристиками:
1 – субекваторіальний ;   2 - тропічний
3 – субтропічний ;  4 - помірний
А - формуються два типи клімату - вологий на сході, пустельний у центральній частині й на заході
Б - утворюються три типи клімату: на південному заході - із сухим літом (середземноморський); на південному сході - вологий; у середній частині - континентальний, із незначною кількістю опадів протягом року
В - тут жарке, дощове літо (панують екваторіальні повітряні маси), жарка й суха зима (переважають тропічні повітряні маси)
Г - розташована частина острова Тасманія, для нього характерне нежарке літо й тепла зима
Д - клімат вологий, із прохолодним літом і дуже холодною зимою
11. Розташуйте вулкани за висотою від найнижчого до найвищого:
           1. Сан Педро   2. Котопахі   3. Руїс 4. Льюльяйляко.
ІV рівень (1 х 3 бали = 3 бали).
1. Охарактеризуйте будь-яку природну зону Австралії за типовим планом.
2.  Чому материк отримав назву, не пов’язану з його першовідкривачем Христофором Колумбом?
3. Поясніть, чому на Парані  та притоках Оріноко є великі водоспади, а на Амазонці вони відсутні?