середа, 10 жовтня 2018 р.

Урок №5   7 клас
Тема  уроку : Геологічна історія формування рельєфу материків. Платформи і пояси складчастості. Практична робота 1. Аналіз тектонічної, геологічної та фізичної карт світу: виявлення зв’язків між геологічною будовою, тектонічними структурами і формами рельєфу
Мета уроку: сформувати знання про походження Землі та етапи її розвитку; розширити уявлення про геологічну історію планети; дослідити взаємозв’язок між тектонічною будовою материка і рельєфом; формувати вміння користуватися геохронологічною таблицею та різними джерелами географічної інформації, розвивати логічне мислення; розвивати вміння працювати з тематичними картами, аналізувати, порівнювати, знаходити зв’язок між етапами пошуково-дослідницької діяльності
Операційні цілі:
називає: геологічні ери та епохи складчастості;
 наводить приклади: платформ і відповідних рівнин, поясів складчастості і відповідних гір
 показує на карті: найдавніші платформи, пояси складчастості,
визначає: за тектонічними картами платформи і пояси складчастості,
оцінює: значення знань про формування природи материків
Тип уроку:. вивчення нового матеріалу
Обладнання та матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи, практикум(зошит з друкованою основою)
Хід уроку
I.                  Організаційний  момент
II.              Актуалізація опорних знань
Бліцопитування
1. Що таке рельєф? Від чого залежить формування рельєфу?
2. Які карти відображають форми рельєфу?
3. Які карти відображають внутрішню будову земної кори?
4. Який зв'язок існує між внутрішньою будовою земної кори та утворенням великих форм рельєфу?
Бесіда  
Вчені з’ясували, що вік нашої планети становить близько 4,6 млрд років. Розвиток нашої планети пов’язаний з такими головними подіями, як формування земної кори і розвиток живих організмів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 
Бесіда
Земна кора та її поверхня (рельєф) за цей час безперервно змінювались і продовжують змінюватися під впливом внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Склад, будову, походження й розвиток земної кори вивчає геологія, а зміни земної кори в часі називають геологічною історією Землі. Користуючись різними методами дослідження порід, вчені склали спеціальну шкалу. Вона показує відтинки часу, на які ділять геологічний час. Кожному часовому відрізку відповідає певний етап формування земної кори і розвитку живих організмів. Така шкала називається геохронологічною таблицею (геохронологія – з грецької:  гео – Земля, хроно – час і логія – знання). Отже, геохронологічна таблиця – це шкала, що відображає послідовність основних етапів геологічної історії Землі і розвитку життя на ній.
За геохронологічною таблицею історію Землі ділять на геологічні ери. виділяють 5 ер: архейська (з грецької – ера найдавнішого життя), протерозойська (ера первинного життя), палеозойська (ера давнього життя), мезозойську (ера середнього життя) і кайнозойська (ера нового життя). Ери в свою чергу поділяються на періоди. Наприклад, палеозойська ера охоплює 6 періодів: кембрійський, ордовицький, силурійський, девонський, кам’яновугільний, пермський. На відміну від історичного часу, який міряють століттями, геологічний час вимірюють значно тривалішими відрізками – мільйоноліттями. Тривалість періодів неоднакова – від 20 до 100 млн років. Лише останній період останньої ери – четвертинний – триває лише 1,8 млн років. Це вказує на його незавершеність.
Так геохронологічна шкала навела порядок у послідовності виникнення гірських порід, співставленні та розмежуванні геологічних явищ і процесів.
Робота з  малюнком.
Мал. Геохронологічна таблиця
Протягом мільярдів років земна кора зазнавала тривалих змін. Вона ламалася на велетенські скиби, прогиналася западинами, вигиналася складками гір, утворюючи глибокі тріщини. Розпечена лава потоками піднімалася з глибин на поверхню. Потім мільйони років вона перекривалася осадовими породами. Мільярди років тому у водоймах виникли перші організми – бактерії і водорості.         Протягом сотень мільйонів років з них розвивалися рослини і тварини, які заселили суходіл і моря. Понад 150 млн років тому на Землі панували найбільші за всю її історію тварини – динозаври. І тільки близько 2 млн років тому з’явилися предки люди
ІV. Закріплення знань, вмінь та навичок
Виконання практичної роботи 1. Аналіз тектонічної, геологічної та фізичної карт світу: виявлення зв’язків між геологічною будовою, тектонічними структурами і формами рельєфу (робота виконується в зошиті для практичних робіт-практикумі з друкованою основою)
Фронтальне опитування
1. Який вік Землі?
2. Чому гірські породи називають свідками історії нашої планети?
3. Якими способами можна визначити вік гірських порід?
4. Що відображає геохронологічна таблиця?
5. Яка ера в історії розвитку Землі є найдавнішою, яка найновішою?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.

Випераждаюче завдання. Дослідження «Ландшафти у минулому і тепер».

Немає коментарів:

Дописати коментар