Урок №2 7 клас
Тема уроку : Карти
материків та океанів, їх класифікація за охопленням території, змістом і
призначенням
Мета уроку: ознайомити учнів з різними картами та основними видами роботи з ними, виховувати повагу до
праці географів, науковців-дослідників, розвивати в учнів потяг до самостійного
здобуття географічних знань, умінь та навичок
Операційні цілі:
називає: різні види карт;
порівнює: карти за охопленням
території;
аналізує і групує: карти атласу за різними
ознаками;
визначає: карти за охопленням
території, змістом і призначенням;
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: карта, легенда карти
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
• Назвіть відомі вам джерела географічної інформації.
• Яке джерело знань та чому називають «другою мовою географії»?
• Назвіть відомі вам джерела географічної інформації.
• Яке джерело знань та чому називають «другою мовою географії»?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Вам відомо, що слово «географія»
перекладається як «опис Землі», бо давньогрецькою «гео» — це земля, а «графос»
— пишу. Географію залежно від особливостей досліджуваних об'єктів поділяють на
фізичну та економічну, до назви останньої у наш час додають слово соціальна.
Яким же саме чином людство накопичувало і
передавало географічні знання? У географії наочністю й інформаційним джерелом
«номер один» є карта. Карта доповнить будь-яку розповідь, поширить будь-який
текст, без неї взагалі складно уявити собі географію. . Разом з відкриттям та освоєнням нових територій створювались та
вдосконалювались і географічні карти. Нині неможливо уявити вивчення географії
без географічних карт. За допомогою карти можна визначити місцезнаходження на
земній поверхні будь-якого географічного об'єкта: океану, материка, гірської
системи, рівнини, річки, озера, держави тощо. Якщо навчитися правильно читати
карту, з неї можна одержати багато корисної інформації про природу, населення
та його господарську діяльність.
Давні греки позначали географічні карти за
допомогою словосполучення, яке дослівно перекладається так: «лист папіруса для
письма» .
Географічні карти — це
зменшені узагальнені зображення земної поверхні на площині, на яких відбито
розміщення природних і суспільних явищ та процесів: материків, океанів, країн,
областей, міст, районів, каналів, гідротехнічних споруд тощо.
Карти є різні: світу та окремих його
регіонів, політико-адміністративні, кліматичні, карти рослинного і тваринного
світу, геологічні, ґрунтів, морські карти тощо.
Специфіка карт визначається трьома їхніми особливостями.
По-перше, це закон побудови: він дозволяє одержати з карти
правильні дані щодо положення, планових розмірів і форм зображуваних
географічних об'єктів.
По-друге, це використання умовних позначень, тобто схематичних
зображень певних об'єктів та явищ.
По-третє, це відбір та узагальнення зображених об'єктів та явищ,
які дозволяють за допомогою умовних позначень підкреслити на карті загальні та
істотні ознаки цих явищ та об'єктів.
Які групи карт
існують?(демонстрація.карт
з використанням атласу для 7 класу)
Робота з
підручником
Слово вчителя. Усі карти, якими ми користуватимемося,
вивчаючи курс географії материків і океанів, будуть розрізнятися за цими трьома
ознаками — охоплення території, масштаб та зміст.
Головною властивістю будь-якої карти є наочне й
точне відображення просторового положення об'єктів, їхньої форми й розмірів.
Обсяг представленої інформації, кількість відображених об'єктів можуть бути
різними залежно від масштабу та призначення карт.
Географічні карти містять у десятки тисяч разів більше інформації, ніж аналогічний за форматом аркуш тексту. Цю властивість карт називають інформативністю.
Географічні карти містять у десятки тисяч разів більше інформації, ніж аналогічний за форматом аркуш тексту. Цю властивість карт називають інформативністю.
Щоб одержати цю інформацію, необхідно навчитися
читати карту, тобто зрозуміти зміст умовних позначень, що в ній
використовуються. У цьому допоможе легенда
карти, що зазвичай міститься на полях карти або на вільних місцях усередині
її рамки й містить переліки умовних знаків зі стислим поясненнями. Не дивно, що
в перекладі з латинської слово «легенда» означає «те, що читають».
Є атласи окремих країн,
наприклад України, де вміщено різні тематичні карти однієї і тієї самої
території. Бувають атласи навчальні,
наприклад для 7 класу. В них підібрано карти, які ілюструють основні теми
підручника. Карти вважають величезним винаходом людства. Вміння працювати з
ними дозволяє вивчати світ: природу, населення і господарство різних територій.
Якими же способами передають на картах їх
основний зміст? Деякі з них ви знаєте: це спосіб якісних фонів, ареалів тощо.
Карти є втіленням картографічного методу
дослідження.
Завдання. Ознайомтеся з легендами карт, що вміщені в атласі , наведіть приклади умовних знаків, що в них
використовуються?
Як вам уже відомо, на картах ураховується кулястість (кривизна) земної поверхні, тому повністю передати форму нашої планети вони не можуть. Карти спотворюють поверхню нашої планети й обриси окремих географічних об'єктів, в одних місцях вони можуть «розтягувати» земну поверхню, в інших «стискати». Найбільші спотворення спостерігаються на світових картах, особливо поблизу полюсів.
Як вам уже відомо, на картах ураховується кулястість (кривизна) земної поверхні, тому повністю передати форму нашої планети вони не можуть. Карти спотворюють поверхню нашої планети й обриси окремих географічних об'єктів, в одних місцях вони можуть «розтягувати» земну поверхню, в інших «стискати». Найбільші спотворення спостерігаються на світових картах, особливо поблизу полюсів.
ІV. Закріплення знань, вмінь та
навичок
Бесіда за запитаннями і завданнями.
1.
Яку
роль у вивченні нашої планети відіграли мандрівники?
2.
Що таке
географічна карта? Які види географічних карт існують? Яке їхнє значення у
житті людини?
3.
Якими картами ви будете користуватися при
вивченні цього курсу? Покажіть на карті материки і океани.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф .
Випереджуюче завдання. Дослідження
Сучасні материки і океани – наслідок розходження літосферних плит
Немає коментарів:
Дописати коментар