Урок №4 7 клас
Тема уроку : Материки
та океани – великі природні комплекси географічної оболонки. Співвідношення і
розподіл на Землі материків та океанів. Походження материків.
Мета уроку: формувати знання учнів про материкову й океанічну
області земної кори, теорію походження материків та їх аргументи; сприяти виробленню навичок роботи
з додатковою літературою, використання нових інформаційних технологій;
здійснювати виховання в учнів гуманістичних цінностей; виховувати їх інтерес до
природничих знань
Операційні цілі:
показує на
карті: материки, частини світу і океани;
порівнює:
співвідношення суходолу та океану в різних півкулях планети; площі материків та
океанів;
пояснює:
утворення океанічних западин і материків унаслідок переміщення літосферних
плит;
оцінює: значення знань про
закономірності Землі для себе
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: океани, материки
Хід уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація
опорних знань
Гімалаї, кенгуру, Амазонка, полярна станція «Академік Вернадський» , Ніагарський водоспад, пустеля Сахара
|
ІІІ. Вивчення
нового матеріалу
Слово вчителя(бесіда+робота з картою)
Вся площа поверхні Землі складає 510 млн км2. Більшу її
частину - 361 млн км2 (71%) займає Світовий океан,
а на суходіл припадає 149 млн км2 (29%). Отже,
океани і материки є найбільшими природними комплексами в межах географічної
оболонки нашої планети.
Світовий океан утворюють
4 океани – Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний
Льодовитий – та їх моря.
Над водою виступають 6 материків – Євразія,
Африка, Австралія, Південна Америка, Північна Америка, Антарктида. Вони
мають різні розміри і обриси берегової лінії. В океанах, частіше неподалік
материків, розміщуються значно менші за розмірами ділянки суходолу – острови.
Запитання . Пригадайте як називалися
раніше частини світу, що до них входили?
Увесь земний суходіл
ділиться ще на 6 частин світу: Європа, Азія, Африка,
Америка, Австралія з Океанією, Антарктида. Поділ на частини
світу виник історично, у ході пізнання людством Землі. Ділять Землю також
на Старий Світ (Європа, Азія і Африка) і Новий Світ (Америка).
До Нового Світу не відносять Австралію і Антарктиду, хоча їх, як ви пам’ятаєте,
відкрили набагато пізніше. Цей поділ теж склався історично і з наукою мало
пов’язаний.
Отже, кількість частин світу дорівнює
кількості материків.
Робота з малюнком.
Походження материків і океанів. Існує кілька гіпотез (наукових припущень)
походження материків і океанів. За однією з них, спочатку на планеті утворилася
земна кора океанічного типу. Потім, під впливом внутрішніх процесів Землі,
товща земної кори поступово збільшувалася і відбулося утворення кори
материкового типу. Материки та океани —
найголовніші мегаформи поверхні Землі. Материки від океанів відрізняються
рівнем, на якому лежать їхні поверхні над дном океанів. Материки — великі ділянки літосфери, що виступають над рівнем
океану (острови — невеликі ділянки літосфери; величина ділянок суші — єдиний
критерій, за яким розрізняють материки та острови). Океани—улоговини на поверхні планети, заповнені водою. Але головне,
звичайно, у будові материків і дна океанів. Перші за будовою представлені
материковим типом літосфери, другі — океанічним.
Запитання. Пригадайте в чому полягає теорія Альфреда
Вегенера( відповіді учнів +
доповнення вчителем).
У 20-ті роки XX століття Альфредом
Вегенером була запропонована гіпотеза дрейфу материків. Він зауважив, що деякі
материки мають подібні обриси по береговій лінії, наче раніше вони представляли
єдине ціле. Вважається, що близько 200 мільйонів років тому
на Землі існував єдиний суперматерик- Пангея. Він включав до свого складу всі
сучасні материки, однак, поступово він почав розколюватися. На початку він
розколовся на два материка : Лавразию (у її складі опинилася сучасна Північна
Америка та Євразія) і Гондвану (вона включала Африку, Південну Америку,
Індостан, Австралію й Антарктиду). За наступні мільйони років материки
поступово взяли сучасні обриси і місцерозташування, однак, вони не припинили
свого руху.
ІV. Закріплення знань, вмінь та
навичок
Запитання і завдання
1. Що називають географічною оболонкою? Де проходять
її межі?
2. З яких складників формується природний комплекс?
3. Які розрізняють природні комплекси за розмірами?
4. Які закономірності властиві географічній оболонці?
5. Що породжує екологічні проблеми?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника
Немає коментарів:
Дописати коментар