Урок № 23 7 клас
Тема уроку. Географічне положення Південної
Америки. Дослідження та освоєння материка. Геологічна будова, рельєф, корисні
копалини . Практична робота №4. Позначення географічних
об’єктів материка на контурній карті
Мета:
сформувати у учнів загальне уявлення про
географічне положення, розміри і форму материка, розширити знання учнів про
історію відкриття і дослідження материка; розвивати уміння самостійно складати
характеристику фізико-географічного положення, удосконалювати навички роботи з
різноманітними джерелами географічної інформації ; розвивати пізнавальний
інтерес, творчий підхід до роботи, уміння робити висновки і узагальнення; виховувати почуття колективізму, взаємодопомогу.
Операційні
цілі:
називає:
характерні риси географічного положення материка; А. Веспуччі, А. Гумбольта, М.
Вавилова – дослідників материка; найголовніші риси природи материка;
наводить
приклади: форм рельєфу
позначає і
показує на карті: миси (Галлінас, Фроуерд,
Кабу-Бранку, Паріньяс, Горн), моря (Карибське), затоки (Ла-Плата), протоки
(Магелланова, Дрейка), острови (Вогняна Земля, Фолклендські), низовини
(Амазонська, Орінокська, Ла-Платська), плоскогір’я (Бразильське, Гвіанське),
гори (Анди (г. Аконкагуа), вулкани (Сан-Педро, Котопахі),
характеризує:
особливості географічного положення
пояснює:
закономірності поширення основних форм рельєфу, взаємозв’язки між геологічною
будовою території і корисними копалинами
визначає:
географічні координати; форми рельєфу за фізичною картою,
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Обладнання та матеріали:
фізична карта Південної
Америки, атласи, практикум з друкованою
основою, контурні карти, портрети дослідників материка, картини природи
материка, підручники.
Терміни та поняття: материк, частина світу, географічне положення;
півкулі, меридіани, паралелі, Гондвана, складові берегової лінії.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ.Актуалізація
опорних знань учнів
Прийом "Бліц
- опитування"
1. Назвіть
материки, які ви вивчили. Покажіть їх на карті.
2. Пригадайте за яким планом
вивчають материки?
3.Чому важливо
знати географічне положення
материка для визначення
особливостей його природи?
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу
Прийом
"Здивую усіх"
Учитель. Цей материк
дістав назву "Новий світ". Цей
материкзгадувався в книзі Жуля Верна "Діти капітана Гранта". З
цим материком пов'язані слова "карнавал", "футбол",
"танго". Це материк багатьох рекордів. Тут протікає найглибша і
повноводна річка світу і розташовується найбільша низовина. На нім знаходяться
найвищі вулкани планети, найпротяжніший гірський ланцюг, найвищий водоспад, одне
із високогірних озер світу, найсухіша пустеля; зустрічається найменший птах і
мешкає сама кровожерна риба.
Розповідь
Материк Південна Америка разом із Північною
Америкою складають частину світу Америку. Площа Південної Америки разом з
островами – 17 830тис км2.
Материк знаходиться у Західній півкулі відносно нульового меридіану. Відносно
екватора більша його частина знаходиться у Південній півкулі, менша – у
Північній.
Південну Америку омивають два океани: зі
сходу – Атлантичний, із заходу – Тихий.
Берегова лінія розчленована слабо, великі
затоки є лише на південно-східному узбережжі (Ла-Плата, Сан-Хорхе,
Баія-Ґранде), а біля південно-західного узбережжя багато дрібних островів,
проток і заток із крутими скелястими берегами. Атлантичний океан на південь від
м. Горн з'єднується з Тихим океаном протокою Дрейка. Численні острови
(найбільші з них Чилое та Вогняна Земля), бухти та протоки є лише на півдні
тихоокеанського узбережжя материка
Відкриття та дослідження материка.
Першими європейцями, які наприкінці XV-на початку
XVI століть проторували дорогу до Південної Америки, були іспанці і португальці.
Фактично відкрив материк у 1492р. Христофор
Колумб, але свою назву ця частина світу отримала на честь флорентійця Амеріго
Веспуччі. (Повідомлення учнів про історію дослідження та
освоєння материка 2-3хв)
Для початку
згадайте деякі поняття:
Гра словничок:
Платформа –
відносно стійка і вирівняна ділянка земної кори.
Складчаста
область – рухлива область земної кори.
Щит – виступ
кристалічного фундаменту на поверхню платформи.
Плита – ділянка
платформи перекрита осадовими породами.
Альпійська
складчастість - горотворчі процеси які
почалися близько 65 млн.років тому.
Прийом
"Проблемне питання"
Учитель.
Формування рельєфу і
утворення корисних копалини прямо пов'язані з геологічною історією певної
території. Сьогодні вам необхідно згадати основні положення теорії плит
літосфери і спробувати застосувати їх до тектоніки Південної Америки. Як же
пов'язані, тектонічна будова, рельєф і корисні копалини в межах материка Південна
Америка? Вивчаючи матеріал сьогоднішнього уроку, ви шукатимете відповідь на це
питання.
Учитель.
Подивимося на геологічні
карти в атласі і визначимо основні тектонічні структури материка Південна
Америка. Виділяється платформний схід (давня Південноамериканська платформа, що
лежить в основі материка). Її фундамент складають древні кристалічні породи -
сланці, гнейси, граніти. Мільйони років ділянки фундаменту опускалися і
піднімалися, утворюючи прогини і виступи (щити). У прогинах сформувався
потужний осадовий чохол, на якому лежать великі низовини. На щитах, де на
поверхню виходять кристалічні породи фундаменту, утворилися плоскогір'я. Із
заходу до платформи примикає складчастий пояс Анд.
Прийом
"Географічна лабораторія"(виконання практичної
роботив зошиті для практичних робіт або в практикумі з друкованою основою)
Нанести
на контурну карту об`єкти географічної номенклатури
ІV. Закріплення знань,
умінь та навичок
Прийом
« Мікрофон»
-
Чи є тут прояви вулканізму?
-
Де і чому?
-
Де розміщені найвища та найнижча висоти
материка?
-
Чому Бразильське плоскогір’я називають «
металеве серце»?
-
А
Анди « мідними горами»?
Прийом
"Два журналістські питання" (одним-двома словами )
1. Що вам
сподобалося на уроці?
2. Де в майбутньому ви зможете використовувати отримані знання?
Немає коментарів:
Дописати коментар