четвер, 13 грудня 2018 р.
середа, 12 грудня 2018 р.
8 клас презентація ДОСЛІДЖЕННЯ НА ТЕМУ: «ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ ОСВОЄННЯ РОДОВИЩ НАФТИ І ПРИРОДНОГО ГАЗУ НА РЕЛЬЄФІ ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ»
9 клас https://drive.google.com/drive/my-drive презентація ДОСЛІДЖЕННЯ НА ТЕМУ: «ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ ОСВОЄННЯ РОДОВИЩ НАФТИ І ПРИРОДНОГО ГАЗУ НА РЕЛЬЄФІ ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ»
понеділок, 10 грудня 2018 р.
10 клас презентація "Три кити" Єгипту"
https://drive.google.com/drive/
10 клас презентація на тему Дослідження: "Три кити" Єгипту: Суецький канал, нафта , туризм
10 клас презентація на тему Дослідження: "Три кити" Єгипту: Суецький канал, нафта , туризм
пʼятниця, 7 грудня 2018 р.
8 клас Урок №13
Тема уроку : Практична робота 3.
Аналіз карти годинних поясів світу. Розв’язування задач на визначення часу.
Мета уроку: навчитися читати карти України, закріпити
навички роботи з контурною картою, сформувати вміння робити розрахунки з визначенням
місцевого, поясного часу та географічних координат.
Операційні цілі:
називає різні
види часу, що існують в міжнародній системі його відліку;
наводить
приклади регулювання часу в країнах світу;
пояснює
відмінність між поняттями «місцевий час»,
«поясний час»;
аналізує карту
годинних поясів світу;
показує на карті лінію зміни дат;
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: фізична карта України, карта
часових поясів, політична карта
світу.
Терміни та поняття: місцевий, поясний час
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення
теми уроку
Учитель оголошує
тему уроку, записану на дошці,
ІІІ. Очікування
Після цього уроку учні зможуть аналізувати карту часових
поясів, показувати лінію зміни дат, наводити приклади рулювання часу в різних
країнах світу
ІV. Актуалізація опорних
знань
Який
поясний час у Старокостянтинові (27° 13′ сх. д.), якщо в Лондоні 1 година ночі?
Серединним меридіаном для міста Старокостянтинова є 30° сх. д. (що означає приналежність до 2-го годинного поясу: 30° : 15° = 2). Оскільки 2-й годинний пояс розташований на схід від Лондона (Ґринвіцького меридіану), то різницю в поясному часі слід додавати: 1 год.+ 2 год. = 3 год. Відповідь: Поясний час у Старокостянтинові 3 години ночі
Серединним меридіаном для міста Старокостянтинова є 30° сх. д. (що означає приналежність до 2-го годинного поясу: 30° : 15° = 2). Оскільки 2-й годинний пояс розташований на схід від Лондона (Ґринвіцького меридіану), то різницю в поясному часі слід додавати: 1 год.+ 2 год. = 3 год. Відповідь: Поясний час у Старокостянтинові 3 години ночі
V. Інформаційне
повідомлення
VІ. Практичне
застосування набутих знань
Учні виконують практичну роботу №3 в
практикумі з друкованою основою за завданнями які там містяться.
1. Ваш однокласник
разом із батьками виїхав в м. Калгарі (Канада). Визначте найкращий час для
спілкування з ним за допомогою Skype.
2. Менеджер компанії
«Vista@» відправляється в Японію на Міжнародну конференцію з кадрових питань,
яка розпочнеться 12 вересня о 9 годині ранку. Визначте час на який він має
купувати квиток, якщо відомо: у повітрі літак перебуватиме 8 годин.
Завдання: Користуючись картою часових поясів світу, розв'яжіть
запропоновані задачі:
1. Визначте поясний час у Лондоні, якщо у Києві 15.00;
Лондон - 0 час. пояс; Київ - II час. пояс.
Різниця у поясному часі - 2 год.
15.00 - 2 год = 13.00.
2. На
скільки годин і в якому напрямку слід перевести стрілки годинників пасажирам,
якщо вони прилетіли: з Києва у Нью-Йорк;
Київ - II час. пояс; Нью-Йорк - XIX час. пояс.
Різниця у поясному часі між II і XIX часовими поясами - 7 год.
Відповідь: оскільки Нью-Йорк
розташований західніше Києва, то слід перевести стрілки годинника на 7 год.
назадКонец формы
VІІ. Хвилинка
розвантаження
VІІІ.
Корекційно-оцінюючий етап
Тестові завдання:
1.
Місцевим часом називають
а)
час, прийнятий у межах часового поясу;
б) час, однаковий у даний момент для всіх
точок, розташованих на одному меридіані;
в)
гринвіцький час; г) час, яким
користуємося влітку
2 Лінія зміни дат – це мередіан:
а)0 ; б) 180 ; в) 90;
г)15Конец формы
3. Для відліку
на земну поверхню поділили на пояси :
а) 23; б) 15; в)
20; г) 24
4. Що таке «поясний» час?
а) літній час;
б) час першого часового поясу; в) час на певному меридіані і в певний момент;
г) декретний час.
ІХ. Підведення
підсумку уроку
Учні разом з
учителем роблять висновки відповідно до теми та мети уроку, чи здійснились
очікування від даного уроку. Учитель
виставляє оцінки за роботу на уроці.
Х. Домашнє завдання.
Повторити відповідний параграф
підручника. Підготуватись до написання контрольної роботи.
8 клас Урок 11
Тема уроку : Територіальні зміни меж України з ХХ ст. Особливості сучасного
адміністративно-територіального устрою, його
проблеми та шляхи вдосконалення на різних територіальних рівнях
Мета уроку: дати
поняття про адміністративно-територіальний устрій України та українські
історичні землі; ознайомити з історико- географічним оглядом
адміністративно-територіального поділу України; охарактеризувати й оцінити
сучасний адміністративно-територіальний поділ та його сучасні зміни; розвивати
навички роботи з картою, називати етапи формування території України,
показувати на карті області та АР Крим; виховувати акуратність та
зосередженість під час роботи з контурними картами, цікавість до теми.
Операційні цілі:
називає складники державної
території;
пояснює відмінність між поняттями
«країна», «держава», «залежна територія», «невизнані держави»;
оцінює геополітичні події України
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: адмінстративно-територіальний устрій
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення
теми уроку
Учитель
оголошує тему уроку, записану на дошці
ІІІ. Очікування
Після цього уроку учні можуть оцінити геополітичні події, називати складники
території держави та вміння роозрізняти відміності між поняттями
ІV. Актуалізація опорних знань
ІV. Актуалізація опорних знань
Робота з контурною картою.
Нанести
на контурну карту України: -
крайні точки України; - географічний центр України; -
кордони країн, що межують з Україною.
V. Інформаційне
повідомлення
Розповідь учителя.
Формування території України
Тільки в окремі періоди українські державні утворення
були значними (Київська Русь, Запорізька Січ). Загалом українські території
належали іншим імперіям. З поч. ХХ ст. утворюються різні за значенням
українські державні формування (УНР, ЗУНР). З 1922 р. починається етап
існування України як республіки СРСР, до якої входять спочатку тільки території
Лівобережжя і східного Правобережжя, а потім поступово приєднуються західні й
південні землі. У 1954 р. остаточно сформувалися її межі, які залишилися без
змін і після проголошення 24.08.1991 р. незалежності.
VІ. Практичне
застосування набутих знань
Учні у парах опрацьовують матеріал підручника.
Робота з адміністративною картою України яка
міститься в атласі.
Сучасний
адміністративно-територіальний устрій України
Поділ території на різні за рангом частини (одиниці) з
місцевими органами влади задля зручності керування країною: Автономна
Республіка Крим; 24 області; 2 міста державного підпорядкування (з особливим
статусом); центри АР та областей, райони АР та областей, міста обласного
підпорядкування, районні центри, райони в містах, селища та села.
Робота з схемою
Ключовим компонентом політичної модернізації країни слід вважати
реформу адміністративно-територіальної системи, яка повинна орієнтуватися на
зразки адміністративно-територіального устрою європейських країн.
Адміністративно-територіальна
реформа в Україні віднесена до головних завдань трансформації системи
державного управління. Сьогодні основні положення пропонованої
адміністративно-територіальної реформи (АТР) винесені на обговорення як
фахівців, такі і всього українського суспільства.
VІІ. Хвилинка
розвантаження
VІІІ.
Корекційно-оцінюючий етап
Прийом
«Мікрофон»
1. Скільки адміністративних одиниць входить до
складу України? Покажіть декілька прикладів на карті.
2. Коли Україна здобула незалежність?
3. Згадайте конкретні події, що стосувалися
формування території України (з курсу Історія України)
ІХ. Підведення
підсумку уроку
Учні
роблять висновок, аналізують здійснення очікуваних цілей.
Учитель виставляє
оцінки за роботу на уроці.
Х. Домашнє завдання
Опрацювати
відповідний параграф
8 клас Урок №10
Тема уроку : Географічне положення (фізико-географічне, економіко-географічне,
політико-географічне). Геополітика. Державна територія України. Державні
кордони, розміри території, крайні точки, географічні центри України та Європи.
Практична
робота 2. Позначення на контурній
карті кордонів сусідніх держав, крайніх точок, географічних центрів
України та Європи і зазначення їхніх назв; визначення координат точок,
протяжності території України в градусах
і кілометрах.
Дослідження. Порівняльна оцінка географічного положення України з країнами
світу
Мета уроку: повторити
поняття «географічне положення», визначити особливості географічного положення
України; удосконалити уміння визначати координати точок за картами України;
пояснити особливості визначення географічного центра території; удосконалювати
практичні навички роботи з контурними картами.
Операційні цілі:
називає істотні ознаки політичної
карти, складники державної території;
розрізняє фізико-, економіко-,
політико-географічне положення держави; наводить приклади країн-сусідів
України;
характеризує географічне положення
України;
показує на карті суходільні і морські
кордони: суходіл і територіальні води, крайні точки України, острови Зміїний,
Джарилгач, півострови Кримський, Керченський, косу Арабатська Стрілка,
Каркінітську затоку, Керченську протоку, країни-сусіди України;
визначає за допомогою карти
протяжність території України в градусах і кілометрах;
оцінює географічне положення
України
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, атлас, контурні карти, фізичні карти України, Європи, політична
карта Європи, глобус.
Терміни та поняття:
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення
теми уроку
Учитель
оголошує тему уроку, записану на дошці
ІІІ. Очікування
Після цього уроку учні зможуть аналізували фізико-географічне, економіко-географічне, політико-географічне
положення, показувати на карті, та наносити на контурній каті географічнц
номенсклатуру, визначати протяжність в кілометрах та градусах.
ІV. Актуалізація опорних
знань
Пригадайте за яким планом відбувається характеристики країни?
Пригадайте за яким планом відбувається характеристики країни?
1. На
якому материку та в якій його частині розташована держава.
2. Географічне
положення в межах материка, прикордонні держави, столиця.
3. Особливості
рельєфу (загальний характер поверхні, корисні копалини).
4. Кліматичні
умови (тип клімату, що переважає, та його сезонні зміни, кліматичні пояси,
середні температури січня і липня, річна кількість опадів).
5. Внутрішні
води країни (крупні річки, озера, водосховища тощо).
6. Природні
зони і їх особливості (ґрунти, рослинність, тваринний світ).
Населення (основні раси, народи) і його
господарська діяльність
V. Інформаційне
повідомлення
VІ. Практичне
застосування набутих знань
Розповідь учителя з демонстрацією карти
Розмаїття
природних умов та багатств на певній території значною мірою залежить від її
розмірів. Оцінімо розміри нашої держави. Наша країна розташована у західній частині
найбільшого материка — Євразії, центральній частині Європи.
Загальні відомості про територію:
Розташування України –
центральна та південно-східна Європа.
В Україні розміщений
центр Європи – біля с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.
Площа – 603,7 тис. км ² -
5,7 % (1/18) площі Європи, 0,44 % (1/225) площі суходолу Землі.
За площею 39 місце в
світі серед незалежних держав, 2 місце в Європі.
Довжина сухопутних
кордонів – понад 5,6 тис. км, морські кордони – 1,5 тис. км.
Широтне положення:
Територія України лежить у середніх
широтах Північної півкулі відносно екватора між паралелями 45° і 52° пн. ш.
Крайнім її північним пунктом є село
Грем'яч Чернігівської області, а південним — мис Сарич на Кримському
півострові.
Визначте її географічні координати. 52°23'
пн. ш.
Південна – мис Сарич
(44°23' пн. ш.).
Відстань між крайніми
північною та південною точками – 893 км.
Україна розташована в
помірних широтах Північної півкулі, у межах зон мішаних лісів, лісостепу і
степу.
Запитання. Визначте протяжність у градусах
широти?
Довготне положення:
Відносно нульового
(Гринвіцького) меридіана – в Східній півкулі.
Крайня західна точка –
біля с. Соломонове поблизу м. Чоп Закарпатської області (22°09' сх. д.).
Східна – біля с. Червона
Зірка Міловського району Луганської області (40°13' сх. д.).
Відстань між західною та
східною точками – 1316 км.
Визначте протяжність в градусах?
Географічні центри:
· За перетином
паралелі і меридіана, які ділять територію навпіл (серединні) - 48°23' пн. ш.,
31°10' сх. д. – поблизу с. Добровеличівка Кіровоградської області;
· За допомогою
комп’ютера – на північ від с. Добровеличівка, поблизу с. Мар'янівка
Шполянського району Черкаської області.
Положення щодо океанів і морів:
Вихід до Чорного та
Азовського морів → вихід до Світового океану через протоки Босфор, Дарданелли,
Гібралтар.
Положення щодо потоків повітряних мас:
Переважання західних
вітрів (з Атлантичного океану) → в західній частині клімат вологіший і тепліша
зима.
Положення щодо тектонічних структур і найбільших
форм рельєфу:
Євразійська літосферна
плита → рівнини, захід і південь – Середземноморський рухливий пояс → Кримські
гори і Карпати.
Розташування в межах басейнів великих річок:
Найбільші річки – Дніпро,
Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай, Західний Буг.
Прийом «Географічний
практикум»
Виконання практичної роботи № 1 (виконується в зошиті
для практичних робіт з друкованю основою або заздалегідь підготовленими
картками).
VІІ. Хвилинка розвантаження
VІІІ.
Корекційно-оцінюючий етап
Вставте пропущені
цифрові данні в реченні:
Площа території України складає ... тис. км2,
з півночі на південь — на ... км; із
заходу на схід країна простягається на ... км.
Прийом «Домашня заготовка»
Дослідження. Порівняльна оцінка географічного положення України з країнами
світу.
Учні розповідають матеріал, що
стосується випереджальних завдань.
ІХ. Підведення
підсумку уроку
Підведення підсумку
уроку. Відповіді учнів на запитання « Чи досягнули виконання очікуваних цілей».
Виставлення оцінок
Х.
Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф.
2. Закінчити виконання практичної роботи
8 клас Урок №9
Тема уроку : Політична карта світу, її елементи та процес
формування. Державний лад: форми
правління та адміністративно-територіальний устрій країн. Державний лад в
Україні
Мета уроку: ознайомити з
основними етапами формування політичної карти світу; розвивати навички роботи з
політичною картою світу, вміння розрізняти кількісні та якісні зміни на
політичній карті світу; виховувати географічну культуру та розширювати
світогляд учнів.
Операційні цілі:
називає істотні ознаки політичної
карти, складники державної території;
пояснює відмінність між поняттями
«країна», «держава», «залежна територія», «невизнані держави»;
оцінює геополітичні події
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: територія держави, суверинітет
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення
теми уроку
Учитель оголошує тему уроку, записану на дошці
ІІІ. Очікування
Після цього уроку
учні зможуть (див. опер.цілі) або
запитує учнів, чого вони очікують від уроку, зіставляються
варіанти очікувань учнів та вчителя.
ІV. Актуалізація опорних
знань
Які чинники визначають політико-географічне положення країни?
• Назвіть головні ознаки ПГП України.
• Чи може змінюватися ПГП країни з часом? За яких умов?
Які чинники визначають політико-географічне положення країни?
• Назвіть головні ознаки ПГП України.
• Чи може змінюватися ПГП країни з часом? За яких умов?
V. Інформаційне
повідомлення
Основними
елементами політичної карти світу є територія, країна, держава.
Територія —
це частина земної поверхні, що має певні просторові межі та географічне
положення. Згідно з нормами міжнародного права на Землі виділяють території
трьох видів:
• території держав;
• залежні країни і території;
• води відкритого моря (акваторія) і
територія Антарктиди.
Учитель привертає увагу до параграфа в підручнику
VІ. Практичне
застосування набутих знань
Завдання? Поясніть, у чому полягає суть
державного суверенітету.
Суверенітет
держави полягає в її праві на власний розсуд вирішувати свої внутрішні і
зовнішні справи без втручання інших держав і без порушення прав інших держав.
Територія держави (державна територія) — це певна частина земної поверхні, що
перебуває під суверенітетом даної держави і обмежена з усіх сторін кордоном.
Робота
з схемою
Розповідь учителя.
Політична карта є об’єктом вивчення
політичної географії, яка є галуззю економічної і соціальної географії, що
пов’язана з політологією.
На сучасній політичній карті
світу близько 230 країн і територій, з них — 193 держави.
Країни
планети поділяють на групи (класифікують) за різними ознаками.
За величиною території і чисельністю
населення, виділяють великі держави (Китай, Індія, США), середні
(Франція, Україна, Туреччи на) і малі (Бельгія,
Еквадор, Ліван). Можна також виокремити групу карликових країн (Ватикан,
Монако, Андорра, Ліхтенштейн).
За національним складом населення можна виділити однона-ціональні держави (Швеція, Японія, Польща) і багатонаціональні (Росія, Індія, США).
Можна також виокремити континентальні й острівні держави тощо.
VІІ. Хвилинка
розвантаження
Головною особливістю
політичної карти є динамічність (здатність постійно змінюватися). Зміни на
політичній карті поділяють на кількісні і якісні. Кількісні зміни відбуваються
внаслідок приєднання відкритих земель, територіального поділу у зв’язку з воєнними
діями, об’єднанням чи розпадом держав, купівлею або обміном певних територій,
збільшенням чи зменшенням площ суходолу морських держав. Якісні зміни
зумовлюються розвитком певної суспільно-економічної формації, прийняттям нової
форми державного устрою, набуттям державного суверенітету, створенням міждержавних
союзів і організацій тощо.
За рівнем соціально-економічного розвитку усі держави об'єднуються у три
групи: високорозвинені країни, середньорозви-нені та країни,
що розвиваються.
Робота
з політичною
картою світу
Україна — унітарна, суверенна і незалежна, демократична, соціальна і правова
держава, парламентсько-президентська республіка. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є
народ.
Державний лад показує
спосіб організації політичної влади на території країни.
Сучасна Україна
є республікою за формою правління і унітарною
державою за формою адміністративно-територіального устрою.
Адміністративно-територіальний устрій – це поділ держави на систему територіальних одиниць різного рівня,
відповідно до яких утворюються місцеві органи
державної влади і самоуправління.
VІІІ.
Корекційно-оцінюючий етап
Спрогнозуйте
можливі якісні та кількісні зміни на політичній карті світу у майбутньому.
Використання данних таблиці:
ІХ. Підведення
підсумку уроку
Учитель
підбиває підсумки уроку, відмічає найактивніших учнів, заохочує їх оцінками, аргументує
своє рішення , роблять висновок
щодо здійснення очікування.
Х. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф .
Підписатися на:
Дописи (Atom)