8 клас Урок №1
Тема
уроку : Об’єкти
вивчення і методи досліджень фізичної та суспільної географії України. Джерела географічної інформації.
Мета уроку: сформувати в учнів загальні уявлення про зміст та структуру курсу;
поглибити систему знань учнів про джерела географічних знань та методи роботи з
ними; прагнення до самоосвіти; виховувати
мовну, екологічну культуру, культуру праці, національну
гордість за державу, в якій ми живемо.
Операційні цілі:
називає об’єкти
вивчення курсу;
характеризує методи
досліджень фізичної та суспільної географії;
розрізняє істотні ознаки
понять «фізична географія» та «суспільна географія»;
вміє користуватися
джерелами географічної інформації;
пояснює особливості
сучасних географічних досліджень;
оцінює значення знань
з фізичної та суспільної географії для себе і суспільства
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи,
географічні енциклопедії, словники, довідники, газети та журнали
Хід уроку
I.
Привітання
ІІ. Повідомлення теми уроку
Вступне слово
вчителя
Ми з вами продовжуємо
вивчати одну з найдавніших наук про Землю — географію. У курсі «Україна
у світі: природа, населення» ідеться про територію
України, розмаїття її природних комплексів і природних багатств, про народи, які
населяютьтериторію нашої держави, та їх господарську діяльність. Для вивчення курсу у 8-му
класі вам потрібні будуть такі речі:
1. Підручник. 2. Робочий зошит, зошит для контрольних робіт. 3.
Атлас, контурні карти. 4. Ручка, олівець, лінійка, гумка
Протягом року
власноруч виконуватимете багато завдань, проводитиме дослідження.
Учитель оголошує тему уроку, записану
на дошці.
ІІІ.
Очікування
Учитель
запитує учнів, чого вони очікують від уроку, зіставляються варіанти очікувань
учнів та вчителя.
IV. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
1. Що вивчає наука
географія?
2. Які джерела географічних
знань вам відомі?
3. Чому в наш час знання географії є важливим?
V.
Інформаційне повідомлення
Розповідь учителя.
Предметом її дослідження є
з'ясування особливостей та закономірностей поширення природних явищ та
об'єктів, характеру існуючих взаємозв'язків між окремими земними сферами,
процесів формування природних територіальних комплексів на земній кулі.
Об'єктом вивчення фізичної географії України є природа нашої Батьківщини, тобто
географічна оболонка у межах території України.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
VІ.
Практичне застосування набутих знань
Прийом «Творча лабораторія»
Учитель
пропонує учням назвати джерела географічних знань, потім роздає кожній групі по
одному із джерел (підручник, енциклопедію, атлас тощо) і пропонує обговорити та
пояснити, яка саме географічна інформація в ньому міститься.
Робота учнів з схемою.
Прийом «Мозковий штурм».
Учитель пропонує учням пригадати
та розглянути схему структури методів
(способів) географічних досліджень та пропонує дати характеристику одного з
них, навести конкретні приклади (роботу
можна організувати в групах парами з використанням тексту підручника).
Взагалі, географія використовує як загальнонаукові так і географічні методи дослідження
Основні методи географічних досліджень – це описовий, порівняльний,
експедиційний, літературний, палеогеографічний, картографічний, аерокосмічний,
математичний, моделювання.
Суто
географічний метод – картографічний. З його допомогою
можна вивчити та зобразити безліч природних і суспільних об'єктів і явищ.
VІІ.
Хвилинка розвантаження
Вправа-хвилинка емоційного розвантаження.
1. Послідкуй за собою, зверни увагу, як ти вдихаєш і видихаєш
повітря.
2.Зроби глибокий
вдих.
3. Затримай дихання.
4.Видихай,
уявляючи себе сильним і могутнім ... (левом, зимовим вітром, казковим героєм).
VІІІ. Корекційно-оцінюючий
етап
Назвіть джерела географічних знань. Якими з них вам доводилося
користуватися? Що корисного можна взяти з них? Пригадайте назви методів збору первинної
географічної інформації. Назвіть методи обробки первинної географічної
інформації для отримання нових знань.
ІХ. Підведення підсумку уроку
ІХ. Підведення підсумку уроку
Здійснюється шляхом виконання
вправи «Коло ідей». Оскільки всі учні працювали над однією проблемою,
кожен з них послідовно озвучує лише один аспект цієї проблеми.
Співпраця
вчителя та учнів щодо виконання очікуваних цілей. Характеристика
вчителем та учнями чи виконані очікувані цілі?
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Окремим
учням (за бажанням) підготувати повідомлення про дослідження території України
В. Вернадським, С. Рудницьким, Г. Висоцьким,
П. Погребняком, Б. Срезнєвським, В. Бондарчуком, В. Кубійовичем.
Немає коментарів:
Дописати коментар