пʼятниця, 7 грудня 2018 р.

8 клас Урок №5
Тема  уроку: Класифікація карт. Навчальні карти й атласи. Національний атлас України, електронні карти. Картографічні  інтернет-джерела. Геоінформаційні та  сучасні навігаційні системи
Мета уроку:  ознайомити учнів з різними  картами та основними видами роботи з ними, виховувати повагу до праці географів, науковців-дослідників, розвивати в учнів потяг до самостійного здобуття географічних знань, умінь та навичок
Операційні цілі
називає джерела географічної  інформації,  елементи карти; 
розпізнає види карт за просторовим охопленням, масштабом, змістом і призначення;
характеризує  методи  і  засоби  отримання  географічної  інформації  з  загальногеографічних і тематичних карт; 
пояснює  відмінності  між  різними  видами  карт;
визначає  об’єкти,  напрямки,  відстані,  географічні  координати  за
навчальними картами;
вміє  користуватися навчальними картами й атласами, картографічними інтернет-джерелами;
оцінює  значення  джерел  географічної  інформації  для  життєдіяльності  людини 
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання та матеріали: підручник, атлас, фізичні й тематичні карти України
Терміни та поняття:  карта, легенда карти, атлас
Хід уроку
 І. Привітання
ІІ. Повідомлення теми уроку
Епіграф на дошці:
Кажуть, що є люди, які байдужі до
карти, але мені важко в це повірити.
Р. Л. Стівенсон
Учитель оголошує тему уроку, записану на дошці
ІІІ. Очікування
Учитель запитує учнів, чого вони очікують від уроку, зіставляються варіанти очікувань учнів та вчителя.
 ІV.  Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
Яке джерело знань та чому називають «другою мовою географії»?Що таке географічна карта? Що таке масштаб? Які знаєте види масштабів? Яку інформацію можна отримати за допомогою географічної карти?
V. Інформаційне повідомлення
Розповідь учителя.
Вам відомо, що слово «географія» перекладається як «опис Землі», бо давньогрецькою «гео» — це земля, а «графос» — пишу.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
У географії наочністю й інформаційним джерелом «номер один» є карта. Карта доповнить будь-яку розповідь, поширить будь-який текст, без неї взагалі складно уявити собі географію.  . Нині неможливо уявити вивчення географії без географічних карт.
VІ. Практичне застосування набутих знань
Географічні карти це зменшені узагальнені зображення земної поверхні на площині, на яких відбито розміщення природних і суспільних явищ та процесів: материків, океанів, країн, областей, міст, районів, каналів, гідротехнічних споруд тощо.
Специфіка карт визначається трьома їхніми особливостями.
По-перше, це закон побудови: він дозволяє одержати з карти правильні дані щодо положення, планових розмірів і форм зображуваних географічних об'єктів.
По-друге, це використання умовних позначень, тобто схематичних зображень певних об'єктів та явищ.
По-третє, це відбір та узагальнення зображених об'єктів та явищ, які дозволяють за допомогою умовних позначень підкреслити на карті загальні та істотні ознаки цих явищ та об'єктів.
Робота з підручником
Слово вчителя. Усі карти, якими ми користуватимемося, будуть розрізнятися за цими  ознаками — охоплення території, масштаб та зміст.
Головною властивістю будь-якої карти є наочне й точне відображення просторового положення об'єктів, їхньої форми й розмірів. Географічні карти містять у десятки тисяч разів більше інформації, ніж аналогічний за форматом аркуш тексту. Цю властивість карт називають інформативністю.
Щоб одержати цю інформацію, необхідно навчитися читати карту, тобто зрозуміти зміст умовних позначень, що в ній використовуються. У цьому допоможе легенда карти, що зазвичай міститься на полях карти або на вільних місцях усередині її рамки й містить переліки умовних знаків зі стислим поясненнями. Легенда — ключ до розуміння і читання карти, тому вивчення карти необхідно починати саме з неї.
Атлас України є найважливішим джерелом інформації про країну в просторовому відображенні.
Якими же способами передають на картах їх основний зміст? Деякі з них ви знаєте: це спосіб якісних фонів, ареалів тощо.
     
Карти є втіленням картографічного методу дослідження.
Завдання. Ознайомтеся з легендами карт, що вміщені в атласі , наведіть приклади умовних знаків, що в них використовуються?
      Як вам уже відомо, на картах ураховується кулястість (кривизна) земної поверхні, тому повністю передати форму нашої планети вони не можуть.
VІІ. Хвилинка розвантаження
Учитель розповідає (за наявності в класі мультимедійного об­ладнання — демонструє) про електронні карти та атласи
Електронні карти — комп’ютерні версії паперових карт.
Створення геоінформаційних систем (ГІС) — особливих джерел інформації, утворених як комплекс електронних географічних карт (у тому числі й тривимірних моделей місцевості), текстової інформації, діаграм, графіків тощо, для найповнішого відображення кількісних і якісних показників певної території.
GPS та ГЛОНАСС - це системи другого покоління. Визначення положення приймача в них можна розглядати як вирішення просторової лінійної засічки: визначення відстаней від пункту (приймача) з невідомими координатами до кількох об'єктів (супутників) з відомими координатами. Поточні коорднати супутників розраховуються по відомим параметрам руху. Визначення відстаней від приймача до супутників виконується шляхом спостереження кодових сигналів, а у спеціальних високоточних приймачах також і за рахунок спостереження фази несучої сигналу. Висока швидкість руху супутників дозволяє за короткий інтервал спостережень отримати великий обсяг вимірювань відстаней для різних положень кожного супутника і застосувати методи статистичної обробки для отримання максимально точного результату.
VІІІ. Корекційно-оцінюючий етап
Географічний практикум
Розгляньте карти атласу України та наявні стінні карти. Визначте їхні види за охопленням території, змістом, масштабом.
Сьогодні з’явилася унікальна можливість у реальному часу на безкоштовній основі за допомогою супутників NASA (режим доступу http://iss.stormway.ru/),
    ІХ. Підвення підсумку уроку
Учні разом з учителем роблять висновки відповідно до теми та мети уроку. Чи здійснились очікування від даного уроку. Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці.
Х. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника



Немає коментарів:

Дописати коментар