четвер, 6 грудня 2018 р.

 9 клас Урок № 7.
Сільське господарство світу. Географія основних зернових і технічних культур та виробництва продукції тваринництва. Зональність світового сільського господарства. Найбільші країни-виробники та країни-експортери сільськогосподарської продукції.
Мета уроку: сформувати систему знань про світове господарство, міжнародний поділ та інтеграцію праці, закономірності розвитку світового господарства і його структуру; з’ясувати місце України у світовому господарстві; розвивати уміння аналізувати динаміку розвитку світового господарства, глобальне світосприйняття учнів; виховувати географічне, економічне та логічне мислення. характеризувати значення сільського господарства та особливості його розвитку у сучасному світі використовуючи карти атласу та інші джерела географічних знань.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання та матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи, географічні енциклопедії, словники, довідники, газети та журнали
Поняття та терміни; світове господарство
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
 II. Актуалізація опорних знань
Прийом «Географічний крос»
1. Що  таке господарство країни.
2.  Які структури господарства ви знаєте?
3.   Назвіть основні форми організації виробництва
?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Світове господарствоісторично складена сукупність націо­нальних господарств усіх країн світу, пов’язаних між собою все­світніми економічними зв’язками, в основі яких лежить міжнарод­ний поділ праці.
Розповідь учителя. Співвідношення рослинництва і тваринництва залежить від рів­ня індустріалізації країни, природних умов, етнічних і релігійних особливостей тієї чи іншої країни. У цілому в економічно розвине­них країнах Європи і Англо-Америки переважає тваринництво, що ведеться на передовій базі з використанням досягнень науки, а в кра­їнах, що розвиваються, особливо в екваторіальній, субекваторіаль­ній зоні та зоні мусонного клімату — рослинництво. У сільськогосподарському виробництві зайнята приблизно половина економічно активного населення світу.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
Основа рослинництва - зернове господарство. Зернові культури займають майже 1/2 оброблюваної території, вони є основним джерелом рослинних білків у харчуванні. Щорічно збирається близько 2 млрд т на рік зернових. Майже 4/5 світового виробництва припадає на три основні «хліби людства» - пшеницю, рис і кукурудзу .
Бесіда з демонтрацією карти.  Основними районами посівів пшениці є помірні та субтропічні широти Євразії, Північної та Південної Америки, Австралії. Основні виробники пшениці у світі - Китай, Індія, США, Франція, Росія, Канада, Австралія. ()
Основні райони вирощування кукурудзи - Північна і Південна Америка. Найбільші виробники - США, Аргентина, Китай, Бразилія, Франція, Мексика. Головною культурою екваторіальних, тропічних та субтропічних поясів є рис
Технічні культури (цукрову тростину, бавовник, каучуконоси), а також виноград, чай, каву, какао вирощують в екваторіальному, тропічному і субтропічному поясах. У помірному - льон-довгунець, соняшник, сою, цукрові буряки
Євросоюз також дуже зацікавлений у поставках екологічно чистих продуктів без ГМО.
Тваринництво розвинуте в усіх регіонах земної кулі. Воно досить різноманітне за складом, напрямками, рівнем інтенсивності та продуктивності.
Серед галузей тваринництва найбільш поширене зокрема скотарство, яке займається розведенням великої рогатої худоби. Більша половина худоби припадає на країни, що розвиваються. Найбільше поголів'я худоби вІндії, Бразилії, Китаї, США, Аргентині. Свинарство поширене всюди, крім мусульманських країн. Значне поголів'я свиней у Китаї (майже 50 %), країнах Європи (Німеччині, Франції, Італії, Великій Британії, Росії, Україні, Польщі), до 10 % - у США. Рибальством людство займається здавна, і поширене воно на планеті скрізь.
Вівчарство поширене майже повсюдно. Але більша частина овець випасається в напівпустельних і пустельних районах світу. Найбільші виробники вовни і баранини - Австралія, Нова Зеландія, Південна Африка, Аргентина, Індія. Вівчарство розвинене також у Великій Британії, Іспанії, Туреччині, Китаї, США та ін.
Оленів розводять у лісовій і тундровій зонах Північної півкулі. Ще й нині тут трапляються табуни диких оленів. Верблюди поширені в країнах з аридним кліматом. Кролів вирощують у багатьох країнах світу, за винятком тропічних та екваторіальних
ІV. Закріплення нових знань,  умінь та  навичок
Прийом «Творча лабораторія» 
Завдання. За  картами атласу зв`ясувати основних виробників с.г продукції. Головних експортерів та імпортерів. Наприклад як показано в таблиці.
Зернові культури — пшениця, кукурудза, ячмінь, жито, овес. Україна є одним із найбільших світових виробників зерна. Експортувавши в минулому маркетинговому році 32,3 млн т (причому на головній позиції тут — кукурудза 17,47 млн т), Україна зайняла третє місце у світі серед світових його експортерів. На першому США — 72,3 млн т, а на другому Євросоюз — 38,5 млн т.
У  світі з виробництва гречки Україна займає третє місце (приблизно 9% виробництва).
По експорту насіння та олії соняшнику Україна нині — на першому місці в світі.  А Україна щорічно може експортувати 4 млн т картоплі. Основними покупцями були Узбекистан, Молдова, Сербія, Македонія і Росія.
Останніми роками спостерігалося нарощування експорту моркви, цибулі, навіть капусти. Найбільшими імпортерами української овочевої продукції, крім тієї ж Росії (яку ми втрачаємо, стають Ірак, Туреччина, Великобританія). Очікується, що український експорт заморожених овочів ще більше розшириться: ними нині цікавляться Малайзія, Сейшельські острови, Боснія і Герцеговина, африканська країна Того
Бджолярство сильно стало розвиватися за Президента Віктора Ющенка. З виробництва меду нині Україна посідає перше місце в Європі й п’яте — у світі. А мед — це вже не агросировина, мабуть, а продукт вторинної її переробки (у кооперації з бджолами). Продаємо свій мед ми навіть у такі розвинуті країни, як Бельгія, Франція, Туреччина, Литва, Канада.
Прийом «Мікрофон»
Мені запамяталось…..сподобалось…(одним-двома словами)
  V. Домашнє завдання
 Прочитати відповідний параграф у підручнику.

Немає коментарів:

Дописати коментар