8 клас Урок №4
Тема уроку : Способи зображення географічних об`єктів та явищ на картах.
Мета уроку: ознайомити учнів зі
способами зображення географічних об’єктів на географічних картах та різними
картографічними проекціями, розвивати вміння логічно мислити, виховувати
бережне відношення до предмета вивчення.
Операційні цілі:
розпізнає види карт за просторовим охопленням,
масштабом, змістом і призначення;
пояснює відмінності
між різними видами
карт, картографічними
проекціями;
визначає об’єкти за навчальними картами;
вміє користуватися навчальними картами й атласами,
картографічними інтернет-джерелами;
оцінює значення
джерел географічної інформації
для життєдіяльності людини
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: карта, об`єкт, спосіб
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель оголошує тему уроку, записану
на дошці.
ІІІ. Очікування
Учитель запитує учнів, чого вони очікують від уроку,
зіставляються варіанти очікувань учнів та вчителя.
IV. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
1.
Чим географічна карта відрізняється від
глобуса?
2.
Чому на карті неминучими є спотворення
зображуваних об’єктів?
3.
Які вам відомі способи зображення об’єктів
на картах?
V. Інформаційне
повідомлення
Прийом «Приваблива мета»
На сьогодні не має жодної науки про Землю, яка
змогла би обійтися без карт. Видатний географ, океанограф, картограф Ю.
Шокальський сказав, що «карта є тим дивним знаряддям вивчення земної кулі, яке
тільки одне може надати людині дар передбачування». Перші карти з’явилися ще в
давні часи. Вони мали вигляд картографічних малюнків на стінках печер, кам’яних
плитах, єгипетському папірусі, китайських шовкових тканинах, бересті, мідних
скіфських вазах. Сучасні методи географічних досліджень теж пов’язані з
картами: за їх допомогою будуються математичні й комп’ютерні моделі. Звичайні
карти й атласи – це не просто яскраві ілюстрації, а джерело точної інформації,
вікно в навколишній світ. Той скарб доступний не всім, а лише тим, хто знайомий
з основами дивовижної науки картографії. Вивчаючи географічні курси в
попередніх роках, ви робили перші кроки у світ картографії. Продовжимо
навчатися бачити в картах навколишній світ та його зміни з часом і в просторі.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
На картах об'єкти,
явища і процеси передають різними способами.
VІ. Практичне застосування набутих знань
Робота з підручником
Спосіб
значків застосовують для зображення об'єктів, що не виражаються в
масштабі карти. Значки можуть бути геометричними
(наприклад, промислові центри), буквеними (місця видобутку корисних копалин)
або мати вигляд наочних малюнків (якір як символ морського порту).
Способом лінійних
знаків передають на картах
лінійні об'єкти: берегову лінію, річки, кордони, дороги, трубопроводи. Вони
масштабні за своєю довжиною та конфігурацією, але
переважно позамасштабні за шириною.
Способом якісного
фону показують поділ території на однакові в якісному відношенні частини. Усі
частини зафарбовують різними кольорами. Цей спосіб передає явища, які мають на
земній поверхні суцільне поширення, тобто між зображуваними територіальними
частинами на карті не може бути «білих плям». Цим способом зображують,
наприклад, геологічну будову території, ґрунти, природні зони, держави, одиниці
адміністративно-територіального устрою тощо.
Спосіб ареалів використовується для виділення на карті областей поширення якихось
однорідних явищ. Ареали можна відобразити суцільною чи пунктирною межею,
зафарбуванням, штриховкою, надписом чи малюнком. Явища, зображувані цим
способом, на відміну від тих, які передаються способом якісного фону, не мають
повсюдного територіального поширення: на карті вони виступають як окремі
«плями» (льодовики, багаторічна мерзлота, болота, заповідники та ін.).
Спосіб ізоліній застосовують для відображення явищ, які мають суцільний, безперервний
і при цьому більш-менш плавний розподіл на земній поверхні. Ізолінії, як вам
відомо, це лінії, що сполучають на картах точки, які на місцевості мають
однакові кількісні показники якогось явища. Ізолінії, наприклад, показують
висоту суходолу (горизонталі), глибини морів (ізобати), температуру
повітря (ізотерми), кількість опадів, солоність води. Для кращого
сприйняття явища ділянки між сусідніми ізолініями часто зафарбовують у різні
кольори (як, наприклад, показуючи рельєф на фізичних картах).
Способом знаків руху передають явища, що переміщуються у просторі (наприклад, напрямки
вітрів і течій). Кольором і шириною знаків руху можна відобразити
характеристики явища – холодні або теплі течії, вітри влітку і взимку.
Спосіб картодіаграми застосовують для відображення абсолютних значень кількісних
показників на окремих територіях. Наприклад, цим способом показують кількість
загальноосвітніх шкіл чи посівні площі зернових культур в областях України.
Діаграми можуть мати вигляд стовпчиків, стрічок, квадратів, кругів або інших
геометричних фігур. Часто їх ділять на частини відповідно до структури
зображуваного об'єкта. Кожна з частин зафарбовується в інший колір і відповідає
якійсь частці, що виражається у відсотках. Наприклад, діаграмою можна передати
структуру шкіл за місцем їх розміщення (міські й сільські), структуру посівних
площ за видом зернових культур (пшениця, жито, ячмінь і т. д.).
Способом картограми відображають відносні значення
кількісних показників на окремих територіях (наприклад, кількість учнів
загальноосвітніх шкіл на 1 000 мешканців області, середню врожайність зернових
культур (центнерів з 1 га) в областях). Для картограми обов'язковим є наявність
шкали, що показує, в яких межах змінюється показник.
Географічний практикум. Робота з атласом. Знайдіть на фізичній, кліматичній, тектонічній
карті України приклади різних умовних позначень.
VІІ.
Хвилинка розвантаження
VIII. Корекційно-оцінюючий етап
Прийом « Снігова куля».
По черзі
один учень називає об’єкт чи явище інший спосіб його зображення на карті.
ІХ. Підвення підсумків уроків
Учитель
підбиває підсумки уроку, виставляє оцінки за роботу учнів.
Х. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручник
Немає коментарів:
Дописати коментар