пʼятниця, 7 грудня 2018 р.

 8 клас Урок №3
Тема  уроку: Зображення України в  картографічних творах. Елементи карти, картографічні проекції та види спотворень на географічних картах.
Мета уроку: ознайомити учнів з картографічними джерелами географіч­ної інформації, методами її отримання; дати уявлення про картографічні проекції, познайомити з класифікацією карт; з’ясувати причини виникнення спотворень на географічних картах; розвивати практичні уміння користуватися умовними знаками, «читати» карти; виховувати пізнавальний інтерес до картографічних знань.
Операційні цілі:
називає джерела географічної інформації, елементи карти;
пояснює відмінності між різними видами карт, картографічними проекціями;
 вміє користуватися навчальними картами й атласами, картографічними інтернет-джерелами;
оцінює значення джерел географічної інформації для життєдіяльності людини
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання та матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи, географічні енциклопедії, словники, довідники, газети та журнали
Поняття та терміникартографічна проекція 
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель оголошує тему уроку, записану на дошці.
ІІІ. Очікування
Після цього уроку учні зможуть називати джерела географічної інформації, навчаться користуватися навчальними картами, атласами  їх «читати» та отримувати  з них інформацію.
V. Актуалізація опорних знань
Прийом «Бліцопитування»
• Що таке карта? Навіщо класифікують карти?
• Яку роль відіграють карти в нашому житті?
• Фахівці яких професій використовують у своїй професійній ді­яльності карти?
V. Інформаційне повідомлення
Розповідь учителя.
Найдавніші відомості про українські землі містяться у працях давньогрецьких (9-томна "Історія" Геродота (484 - 425 до н. є.), 17-томна "Географія" Страбона (64 до н. є. - 23 н. є.)) і давньоримських (Пліній Старший (23-79), Тацит (І ст.)) вчених. У географічних опи­сах подавалась інформація про історію та етнографію Скіфії, місти­лись відомості про природу (рельєф, ріки, рослинність тощо), госпо­дарство та населення краю.
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
Цікавою пам'яткою картографії є зображення частини території України на щиті римського воїна, знайденому у місцевості Дура Европос над р. Євфрат.
Одним із найдавніших картографічних зображень території України є так звана Таблиця Певтінґера (Tabula Peutingeriana) -пізніша копія римської дорожньої карти, що була укладена космо-графом Касторієм приблизно у другій половині IV ст.
        Усі географічні карти складають у певних картографічних проекціях.
VІ. Практичне застосування набутих знань
Картографічна проекція – це математично визначений спосіб зображення земної поверхні на площині (карті). Реальна земна поверхня дуже складна і не відповідає жодному геометричному тілу. Щоб відтворити цю поверхню на карті, спочатку її відображають на математично правильній фігурі (кулі), а потім переносять це зображення на площину, ніби проектуючи його.
Картографічні  проекції за допоміжними геометричними поверхнями поділяються на  циліндричні, конічні, азимутальні (див. рисунок)
Прийом «Хвилинка підручника»
За матеріалами підручника та атласу складіть схему «Види картографічних проекцій».
Для географічних карт території України здебільшого застосовують конічну довільну проекцію. На картах з такою проекцією порівняно мало спотворюються кути і площі, масштаб можна вважати постійним на невеликих відстанях навколо будь-якої точки. Тому на цих картах можна приблизно вимірювати кути, невеликі відстані і площі.
Картографічні  проекції за характером спотворень бувають рівнокутні, рівновеликі (рівноплощинні), рівнопроміжні, довільні
Розрізняють  такі види спотворень: довжини ліній, форм, кутів і площ.
 VІІ. Хвилинка розвантаження

VІІІ. Корекційно-оцінюючий етап
Експрес-тести
1.Циліндричними називаються картографічні сітки, які отримують проектуванням градусної сітки на:
а) бічну поверхню циліндра; в) поверхню нормального конуса; г) дотичну площину; д) вісь симетрії циліндра.
2.Назвіть пропущену групу картографічних проекцій за характером спотворень:  
а) рівновеликі; б) рівнокутні; в) _____________.  


3.Конічними називаються картографічні сітки, які отримують проектуванням градусної сітки на:
а) бічну поверхню циліндра; б) поверхню нормального конуса; в) дотичну площину; г) вісь симетрії конуса.  
4.Азимутальними називаються картографічні сітки, які отримують проектуванням градусної сітки на:  
а) бічну поверхню циліндра; б) поверхню нормального конуса; в) дотичну площину; г) січну площину.  
5.До елементів еліпсу спотворень не відносяться:
а) меридіан; б мала вісь; в) паралель; г) ) велика вісь.  
6.Вкажіть пропущений вид картографічних спотворень:  
а) довжин ліній; б) кутів; в) площ. г) _____________

Прийом «Бумеранг»
Взаємоопитування учнів один одного. Учні посилають один одному бумеранги у вигляді запитань.
ІХ. Підведення підсумку уроку
Обговорення результатів робіт, з’ясування утруднень. Оцінювання, самооцінювання, рефлексія.
Х. Домашнє завдання.

 Опрацювати відповідний параграф підручника

Немає коментарів:

Дописати коментар