8 клас Урок №2
Тема
уроку: Географічні
відомості про територію України в минулому.
Дослідження Геродота, Г. Боплана,
С. Рудницького. Сучасні географічні дослідження
Мета уроку: ознайомити учнів
з історією географічних досліджень території України; поглибити і систематизувати знання учнів про
дослідження античних учених, розвиток географічної науки на території нашої
держави; удосконалити вміння та навички
роботи з підручниками, картами, іншими джерелами географічної інформації.
Операційні
цілі:
наводить приклади географічних
досліджень території України у минулому і тепер;
вміє користуватися джерелами
географічної інформації;
пояснює особливості сучасних
географічних досліджень;
оцінює значення знань з фізичної та
суспільної географії для себе і суспільства
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання та
матеріали: підручники та посібники, географічні карти та атласи
Терміни та поняття: дослід, відомості
Хід уроку
І. Привітання
ІІ. Повідомлення теми уроку
Учитель оголошує тему уроку, записану
на дошці.
ІІІ. Очікування
Учитель
запитує учнів, чого вони очікують від уроку, зіставляються варіанти очікувань
учнів та вчителя.
ІV. Актуалізація опорних знань
Прийом «Бліцопитування»
Прийом «Бліцопитування»
1.
В якій частині Євразії розташована Україна?
2.
Від чого походить назва нашої держави?
3.
Яке місце за площею посідає Україна серед країн
Європи?
4.
Коли остаточно сформувалися межі сучасної
України?
5.
Яка подія відбулася 24 серпня 1991 р.?
6.
Назвіть основні джерела географічної інформації.
7.
З якою метою проводяться експедиційні
дослідження?
8.
Яку назву має Гімн України і хто є автором?
V. Інформаційне повідомлення
Розповідь
учителя.
Ми часто говоримо, що наша країна багата своїми природними
ресурсами, має сприятливі для життя людини природні умови. Сьогодні ми
починаємо згадувати тих, хто залишив для нас важливі відомості у цій галузі
. Головним завданням
нашого уроку - ознайомлення з давніми джерелами, в яких збереглися цінні
відомості про природу, населення, господарство території, на якій розташована
сучасна Україна .
Учитель привертає увагу класу до назви параграфа підручника.
VІ. Практичне
застосування набутих знань
(можна
провести бесіду з послідовним заповненням хронологічної таблиці)
Пригадайте.
Кого вважають «батьком історії»? (Геродот 484 р. до н.е).
v . Античні
відомості про українські землі
1.
Геродот
(484—425 рр. до н.е.) описував землі Скіфії (північне Причорномор’я і
Придніпров’я) в однойменній праці.
2.
Страбон (64 р. до н.е. — 23 р. н.е.) висвітлював у своїй праці «Географія»
відомості про природу і господарство Північного і Східного Причорномор’я.
3.
Описи Південної України залишили Гіппократ, Птолемей, Пліній Старший та інші.
v . Географічні
описи у творах Середньовіччя
Цікаві
дані містяться в літописах, літописних кодексах, княжих грамотах, хроніках,
гетьманських універсалах, листах, реєстрах, актах, ревізіях, літературних
творах, казках, піснях.
Найціннішим
твором того часу є Літопис Руський («Повість минулих літ», Київський і
Галицько-Волинський літописи), саме тут міститься перша відома нам згадка назви
«Україна».
Збереглися
описи наших земель у працях арабських і західноєвропейських авторів (Іон-Якуб,
Аль-Массуді, Тітиар Мерзебурзький, Зігмунд Герберштейн, Йоган Антон
Гюльденштедт).
Ґійом
Левассер де Боплан (1600—1673 рр.) дав ґрунтовний опис багатьох українських
земель, склав їх перші детальні карти.
v Географічні
дослідження XVІІІ ст.
•
1721 р. — відкриття родовищ кам’яного вугілля в Донбасі.
• «Вчені
подорожі» В. Ф. Зуєва (дослідження Подніпров’я, відкриття тут залізорудних
відкладів, експедиція до Криму), П. С. Палласа (перше детальне вивчення Криму).
VІІ.
Хвилинка розвантаження
Прийом «Домашня заготовка»
Учні розповідають
матеріал, що стосується випереджальних завдань.
Наукові
дослідження території України почалися з XVIII ст. Було проведено
інструментальні зйомки для складання карт, організовано академічні експедиції,
що вивчали природні умови та ресурси України.
v . Географічні дослідження
ХІХ ст.
1.
П. П. Чубинський (1839—1884 рр.) — дослідник-народознавець, один з
організаторів Українського географічного товариства.
2.
В. В. Докучаєв (1846—1903 рр.) — комплексно досліджував природу Полтавщини,
причорноморських степів; засновник ґрунтознавства.
3.
П. А. Тутковський (1858—1930 рр.) — проводив ґрунтовні геологічні й
гідрогеологічні дослідження, висунув гіпотезу походження лесів, один з
ініціаторів створення Української Академії наук.
4.
А. Реман (1840—1917 рр.) — проводив геоботанічні дослідження Карпат, Поділля,
заснував першу в Україні (Львівський університет) географічну кафедру.
У 1918 р. в
Києві було засновано Академію наук України. Засновником і першим президентом
Академії став академік Володимир Вернадський.
Одним із фундаторів фізичної географії був Степан
Рудницький.
Робота за підручником.
Використовуючи
матеріал підручника учні закінчують складання таблиці «Періоди географічного
вивчення території України»
VІІІ.
Корекційно-оцінюючий етап
Експрес - тести
1. Хто з учених стародавнього світу зробив перші описи земель, що нині
входять до складу України:
а) К. Птоломей; б) Ібн Батутта; в) Геродот; г) Марко Поло.
2. Як стародавні греки називали Дніпро:
а) Пантікап; б) Данапріс; в) Ра; г) Борисфен;
3. В якому творі вперше у письмових джерелах згадується географічна назва «Україна»:
а) «Повість минулих літ»; б) «Опис України».; в) Іпатіївський літопис; г) Київський літопис.
4. Хто з учених, що народився в межах сучасної України, був одним із засновників Російського імператорського географічного товариства:
а) Павло Чубинський; б) Ератосфен.; в) Володимир Даль; г) Микола Міклухо-Маклай
5. Хто з учених є фундатором української національної школи географії, засновником першого науково-дослідницького інституту географії та картографії:
а) С.Л.Рудницький; б) В.В.Докучаєв; в) П.П.Чубинський; г) Г.Л. де Боплан;
а) К. Птоломей; б) Ібн Батутта; в) Геродот; г) Марко Поло.
2. Як стародавні греки називали Дніпро:
а) Пантікап; б) Данапріс; в) Ра; г) Борисфен;
3. В якому творі вперше у письмових джерелах згадується географічна назва «Україна»:
а) «Повість минулих літ»; б) «Опис України».; в) Іпатіївський літопис; г) Київський літопис.
4. Хто з учених, що народився в межах сучасної України, був одним із засновників Російського імператорського географічного товариства:
а) Павло Чубинський; б) Ератосфен.; в) Володимир Даль; г) Микола Міклухо-Маклай
5. Хто з учених є фундатором української національної школи географії, засновником першого науково-дослідницького інституту географії та картографії:
а) С.Л.Рудницький; б) В.В.Докучаєв; в) П.П.Чубинський; г) Г.Л. де Боплан;
6. Хто із засновників однієї з географічних шкіл
Російської імперії висновки своїх праць ґрунтував на основі досліджень
території Полтавщини:
а) П.Семенов-Тян-Шаньський; б) Ф. Белінсгаузен; в) В. Докучаєв; г) Д. Анучин.
а) П.Семенов-Тян-Шаньський; б) Ф. Белінсгаузен; в) В. Докучаєв; г) Д. Анучин.
ІХ. Підведення підсумку
уроку
Прийом «Мікрофон»
Обговорення
результатів роботи
Учні
висловлюють свої думки щодо результатів проведеної роботи
Вчитель записує
на дошці відповіді, пропонує учням оцінити результати уроку.
Х. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф .
Немає коментарів:
Дописати коментар