9 клас Урок №23
Тема уроку.
Виробництво деревини й паперу: значення, особливості технологій та чинники розміщення
підприємств. Виробництво
деревини й паперу в Україні.
Мета уроку:
дати учням уявлення про виробництво деревини
та паперу; розширити світогляд, обґрунтовувати
необхідність раціонального використання лісових ресурсів; розвивати логічне
мислення; удосконалювати навички роботи з картами ; виховувати екологічну культуру учнів; сприяти розвитку економічному
вихованню, творчому підходу до розв`язання завдань
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання та матеріали: підручники та
посібники, географічні карти та атласи, географічні енциклопедії, словники,
довідники, газети та журнали
ХІД
УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
за запитаннями:
1.
Яку тему вивчали на
минулому уроці? (Хімічне виробництво)
2. Яку
роль виконує гірничо-хімічна промисловість?(Забезпечує сировиною).
3. Яка
роль основної хімії? (Забезпечити виробництво мінеральних добрив).
4. Яку
роль виконує хімія органічного синтезу? (Виробництво синтетичних матеріалів).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Які асоціації у Вас виникають зі
словом «ліс»?Яке його значення
для природи і людини? (відповіді учнів).
Лісистість
країни становить 14 %. 54 % припадає на хвойні ліси, 40 % — на
твердолистяні, 6 % — м’яколистяні ліси. Галузі виробляють лише 2,3 %
обсягу промислової продукції країни. 75–80 % деревини Україна імпортує.
Лісова і
деревообробна промисловість – складна комплексна галузь,чому її ще називають
лісопромисловим КОМПЛЕКСОМ?- постараемся знайти відповідь до кінця уроку.
Лісозаготівельна промисловість (валка лісу,
трелювання його, доставка у центри переробки).
Лісопереробна
промисловість (деревообробна, лісопильна, фанерна, меблева, виробництво
будматеріалів, целюлозно-паперова, целюлозна, паперова, картонна).
Деревопереробна
(лісохімія)
Виробництво кислот,
спирту, смоли, каніфолі, гліцерину тощо
Учитель привертає увагу класу до назви
параграфа підручника
Чинники розміщення підприємств основних галузей ЛПК: сировинний; транспортний; споживчий; водний;
енергетичний.
ІV. Закріплення нових знань, умінь та навичок
Прийом «Творча лабораторія»
Робота
з картою
Промислові запаси лісу мають Полісся й Карпати.
Найлісистіші області — Закарпатська, Івано-Франківська, Ровенська, Житомирська,
Волинська, Чернівецька.( показ на карті)
Перегляд відео-ролику (якщо є медіа
обладнання). Виробництво паперу.( https://www.youtube.com/watch?v=1u9_--8pHlA ).
Контроль-тест
1.
Території України, де ліс немає промислового значення:
а)
Карпати; Крим; б)Полісся; в)лісостепова
зона.
2.
Галузевий склад
деревообробної промисловості:
а) лісозаготівельна
галузь; б)лісопилення лісове
господарство; в) виробництво фанери;
г)меблева промисловість.
3.
Підприємства
целюлозо-паперової промисловості України
орієнтуються у своєму розміщенні на:
а) транспортні
шляхи; в)джерела
електроенергії;
б) джерела
сировини; г)споживача;
в) наявність
висококваліфікованих трудових ресурсів.
4.
Меблева промисловість
орієнтується :
а) на
сировину; б)наукові
центри; в)споживача; г)кваліфіковані
трудові ресурси; д)транспортні
магістралі.
5.
Виберіть чинник, який
не має суттєвого впливу на розміщення підприємств лісової промисловості в
Україні:
а) водний; б)трудоресурсний; в)сировинний
V. Домашнє завдання
Опрацюввати відповідний
параграф у підручника
Нанести на контурну карту центри
лісопромислового комплексу України
Додаток до уроку
Чи
знаєте ви, що?..
•
Папір винайшли в Китаї. Китайці робили його з розмочених рослинних волокон. У
Європу папір потрапив між 1000 і 1100 роками. Виявилось, що його можна робити з
дерева, ганчірок і навіть... зі старого паперу — макулатури. Так з’ясувалося,
що папір можна було використовувати двічі!
•
Для виготовлення 1 тонни паперу треба 5,6 м3 деревини. Якщо врахувати, що
середній об’єм однієї колоди (дерева) — 0,33 м3, то для виробництва 1 тонни
паперу потрібно 17 дерев.
А
з 1 тонни паперу можна виготовити близько 30 тисяч звичайних учнівських
зошитів.
Немає коментарів:
Дописати коментар